Sudan Gelen Rahatlik...

Sudan Gelen Rahatlık

Spalab-responsive

SPA; Suyun sağlıkla buluşması...

Spa merkezlerinde olmak, buralarda çeşitli bakımlar yaptırarak vakit geçirmek çok moda. Çoğumuz gidiyoruz da peki spa nedir gerçekten de biliyor muyuz? Bu sorunun yanıtını doğal terapiler uzmanı İpek Çaldemir’e sorduk. Doğal terapiler konusunda İngiltere’nin önde gelen okullarında eğitim gören ve aromaterapiden, lenf drenaj masajına, sıcak taş terapisinden Hint baş masajına pek çok konuda diploma ve sertifikaya sahip olan Çaldemir, spalarla ilgili tüm sorularımızı yanıtladı.

Kelime Anlamı“Salus Per Aquam” (SPA) yani “Sudan Gelen Sağlık” Anlamına gelen Spa Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen isimdir. Su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerde (akıtma, damlama, duşlama, püskürtme) uygulanması ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında kullanılmaktadır.

Spa’nın tanımı, şifalı sular ile yapılan bakım demektir. Spa pazarı epey gelişmesine rağmen Türkiye’de yeni gelişmekte olan bir sektördür. Görünüşe göre dünyanın her ülkesinde spa başka bir anlam ifade ediyor ama genel anlamda bakıldığında her birinin ortak noktası güzellik ve o ülkenin kültüründe güzellik kavramının ne manaya geldiğidir. Spa, hızla gelişmekte olan bir kavram ve dünyanın birçok yerindeki resort ve otel komplekslerinde yer almaya devam ediyor.

Spa merkezlerini diğer merkezlerden ayıran özellikler, mekanın girişinden başlıyor. Müzik sistemi ve dekoruna kadar, hoş kokulu mumlardan ışık sistemine kadar kullanılan kozmetik malzemeleri de dahil merkeze gelen kişiye ruhsal ve bedensel hizmet sunuyor. Spa müşterileri genelde vücut bakım programlarını tecih ediyor. Rahatlatıcı aroma yağları ile salt body peeling’in kombine edilerek masaj teknikleriyle kişiye uygulanan bu bakım, hem vücudu, hem de ruhsal rahatlatmayı sağlıyor.

Masaj yağı içeriğindeki citrus aromaları sayesinde kan dolaşımını hızlandırıp, vücuda zindelik kazandırırken, salt body peelingle de cildi ölü deriden arındırıyor. Bunun ardından toz halindeki deniz yosununu su ile kıvamlaştırarak kişinin komple vücuduna sürülmesi sağlanıyor. Stretch filmlerle bandajlayarak dermolife cihazına kişi yatırıldıktan sonra titreşim usulüyle kan dolaşımının hızlandırılması ve cihazın püskürttüğü aroma buharı ile de vücudun toksinlerden arındırılması sağlanıyor. Cihazda bulunan farklı renk yansımaları, renk terapisi de yaparak kişinin ruhsal yönden dinlenmesine ve rahatlamasına olanak veriyor. Bunun yanında kullanılan bir diğer yöntem de deniz tuzları ve yosunlarıdır.

Bunlar, mineralleri bakımından zengin ve aynı zamanda içeriklerinde cilt proteini olan elastini artıran ön maddeleri içerirler. Bu sebepten dolayı, üyesi bulunduğunuz merkezlerde bu tarz uygulamalara çok dikkat etmelisiniz. Tüm bu uygulamaların amacı, vücudun su ve tuz dengesini ayarlaması, bedene enerji kazandırmaları, yorgunluğu ve ağrıyı almaları ve az önce de değindiğim gibi cilt proteini olan elastinin yeniden yapılanmasını sağlamaktır.

SPA 6 değişik biçimde uygulanabilmektedir:
1.Buhar hamamı- yüksek ısıya sahip su buharları ile vücuttan toksin atımı sağlayan bir masaj türüdür.
2.İsveç Masajı: bel, ayak ve kol bölgelerine yapılan masaj
3.thalasso-terapi nedir: Deniz suyu ile yapılan masaj
4. Tuz pilingi: kalın tuz parçaları ile vücuttaki ölü hücrelerin atılmasını sağlayan masaj
5. Aromaterapi: Canlandırıcı ve rahatlatıcı bitkilerle yapılan masaj
6. Fango: Kan dolaşımını hızlandırmak için, mineral bakımından zengin çamurlarla yapılan masaj türüdür.

Latince SELUS PER AQUAM anlamına gelen SPA asıl manada; sağlık, zindelik, estetik ve güzelliğin suyun iyileştirici gücüyle geri kazanmak demektir. Turizmin gelişmesi, taleplerin artması doğrultusunda bedensel ve ruhsal açıdan iyileşme; diğer bir deyişle therapi hizmeti anlamı taşır.

SPA kültüründe, tarihsel olarak ana tema tedavi olarak ön plana çıkmıştır ve bunun belirleyici formu da hidroterapi olmuştur.

Günümüzde ise kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını, beklentilerini karşılayan, sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan güzellik merkezlerine de SPA adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve therapi merkezi anlamına gelmektedir.

Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan SPA günümüzde yalnızca su ve çamur therapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj therapileri, aroma therapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim olmuştur.